piątek, 19 października 2018

ROZWIĄZANIE KONKURSU

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu konspektu lekcji o polskiej muzyce i historii. I choć zapowiadało się sporo prac, jak zwykle życie zweryfikowało sytuację i ostatecznie wpłynęło tylko 8 konspektów, co i tak dało dwie osoby na miejsce.

MUZYKA

  1. Marianna Paradowska 8c 
    - praca o polskiej muzyce w kontekście polskiej niepodległości. Kompleksowo potraktowane najważniejsze utwory w Polsce z komentarzem historycznym. Bardzo ciekawa rzecz!
  2. Zuzanna Masiarz 6c
    - to zupełnie inna praca, bo Zuzia zrobiła przekrój przez polską muzykę rozrywkową, wybrała najważniejszych wykonawców i najbardziej znane piosenki. Myślę, że dadzą gościom pojęcie o naszej muzyce.
Szkoda, że w temacie muzyki wpłynęły tylko te dwie prace – na szczęście obie bardzo porządne i nie było problemu z tym, że którąkolwiek trzeba odrzucić. Gratulujemy!

HISTORIA

  1. Antonina Chwedeńczuk 7b 
    - Tosia wpadła na pomysł, aby pokazać historię przez pryzmat kobiet, które zmieniały dzieje naszego kraju. Od królowej Bony, przez Marię Skłodowską, aż po Polę Negri i Irenę Sendler. Włącznie z zadaniami, filmikami, prezentacjami - bardzo nietuzinkowo.
  2. Marek Drużycki 7s
    - Marek z kolei oparł swą pracę na pracy grupowej i mapach Europy z różnych epok. Pokazuje jak zmieniały się granice Polski na skutek dziejów, włączył w to kraje partnerskie i wykonał mapki-puzzle dla grup. Kreatywnie! 
Pozostałe prace wcale nie były słabe i decydowały w większości pomysły na ujęcie tematu oraz w miarę zwięzłe potraktowanie sprawy - zwięzłe, ale rzetelne. Pozostałe prace:

* Wiktor Żmuda - to praca aż za dobra, olbrzymia robota, która trochę zabiła efekt: czasem warto przeprowadzić selekcję materiału. Wprawdzie każda z czynności w konspekcie zawierała czas trwania, ale ewidentnie ów czas był potraktowany bardzo lekko. Zajęcia mogły nie zmieścić już nie tylko w 45 minutach, ale i w godzinie. Praca otarła się o finał, bo po dopracowaniu byłaby świetna, ale minimalnie przegrała.
* Maja Piechocka - bardzo fajnie przedstawiona rzeczywistość Polski po II wojnie światowej, sposób życia w PRL. Maja zaczęła bardzo mądrze od ogólnych wiadomości o kraju, po czym płynnie przeszła... do czasów powojennych. Wplotła w to urozmaicenia typu polskie tańce, piosenki itp. i praca byłaby świetna, tylko... Co z tymi 900 latami polskiej historii przed wojną? Dlaczego nie ma tu nawet skrótowo potraktowanych dziejów kraju, nawet w punktach? Maja pomyślała o wszystkim, tylko nie o naszej bogatej historii... Szkoda, bo praca jest bardzo fajna.
* Pola Grąbczewska - gdyby Poli udało się zamierzenie i zrealizowała swój pomysł przedstawienia historii Polski na przykładach obrazów polskich malarzy, to byłby przebój. Niestety, praca była niedopracowana i brakuje jej klamry, która spięłaby całość w logiczny ciąg. Tak wyszło zupełnie nie na temat, a mogło być świetnie.
* Anna Leśniewska - praca o historii Warszawy byłaby na pewno wartościowa, ale okazała się niezbyt pasująca do wymogów konkursu. Fajna prezentacja, ciekawe pomysły, jednak całość nie wypełniłaby 40 minut, a do tego nie ma tu historii jako takiej, tylko raczej jest to prezentacja o Warszawie: ciekawostki, ważne miejsca itp. Temat był "Historia Polski".

 Ale nie ma co się załamywać - do każdego z krajów partnerskich będą kolejne konkursy - mamy jeszcze 14 miejsc! Czekajcie na nowe zadania, bo wiosenny wyjazd do Grecji zbliża się nieubłaganie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz